DE0924208D45
size:
24x12
bolt pattern:
8x165.1
offset:
-50
weight:
62
finish:
Matte Black Milled - 22x8.5
about the Fuel Dually Wheels FF09D - 8 Lug Front
Available Sizes: 20x8.25, 22x8.25, 22x8.5, 24x8.25, 24x12
20 x 8.25 & 22 x 8.25 Fuel FF09D 1PC Forged wheels are available for 8 & 10x225 lug Dually Trucks. Fuel Offroad Dually Truck Wheels Series is made of 1pc forged aluminum, for Chevy 3500, Dodge Ram 3500 / 4500 & Ford F350 / F450 Dually Trucks. Fuel Dually wheels do not need adapters and are available for stock and lifted applications. 3 rear outer wheels available with offsets for street, mid level lift kit, and large lift kits with wider M/T Tires. - Street - 2.5” spacing for street and A/T tires as wide as 275 mm - Lifted - 3.5” spacing for street and A/T tires 285 - 325 mm wide and 12.50” wide M/T tires. - Extreme - 4.5” spacing for 13.50” wide M/T tires. Fuel Dually wheels do not need adaptors and are available for stock and lifted applications. 20" and 22" have 3 rear outer wheels available with offsets for street, mid level lift kit, and large lift kits with wider M/T Tires. Street - 2.5” spacing for street and A/T tires as wide as 275 mm Lifted - 3.5” spacing for street and A/T tires 285 - 325 mm wide and 12.50” wide M/T tires. Extreme - 4.5” spacing for 13.50” wide M/T tires.